Ćwiczyn płaski

Ćwiczyn płaski to chrząszcz wielożerny z rodziny czarnuchowatych podrodziny Tenebrioninae i plemienia Palorini.

Czym jest ćwiczyn płaski

Ćwiczyn płaski to chrząszcz wielożerny z rodziny czarnuchowatych podrodziny Tenebrioninae i plemienia Palorini.

Jak wygląda ćwiczyn płaski?

Osobniki dorosłe ćwiczyna płaskiego mają od 3 do 5 milimetrów długości. Ich ciała są wydłużone i jak sama nazwa tego owada wskazuje płaskie. Barwa czerwonawa z połyskiem. Oczy okrągłe. Za równo głowa jak i przedplecze ćwiczyna płaskiego gęsto pokryte są punktami. Przedni brzeg głowy ćwiczyna płaskiego ma postać trzech płatków. Czułki są krótkie i lekko rozszerzają się ku końcom. Pokrywy ćwiczyna płaskiego mają tą samą szerokość co przedplecze, a ich długość jest dwukrotnie większa od ich szerokości.

Występowanie ćwiczyna płaskiego

Ćwiczyn płaski jest szeroko rozpowszechniony na terenie paleoarktyki w tym na terenie niemal całej Europy.

W środowisku naturalnym ćwiczyn płaski najczęściej pojawia się w owocnikach hub lub pod zmurszałą korą martwych drzew w tym między innymi dębów i świerków.

Zarówno larwy jak i chrząszcze często pojawiają się na terenie młynów i magazynów gdzie żerują na nasionach oraz na starym pieczywie. Na szczęście w Polsce ćwiczyny płaskie nie rozmnażają się w tego typu miejscach masowo w związku z czym nie powodują one w nich znaczących szkód.

Najbliżsi krewni ćwiczyna płaskiego

Bliskimi krewnymi ćwiczyna płaskiego Palorus ratzeburgii i Palorus subdepressus.

Palorus ratzeburgii

Palorus ratzeburgii jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym. Jego pojawienia odnotowano w Północnej Afryce, Europie, Ameryce północnej, Syrii, Japonii oraz na Maderze i Jawie. W Polsce Palorus ratzeburgii pojawia się głównie w miejscach w których znajdują się produkty na których żeruje czyli zboże lub jego przetwory, a mianowicie w spichrzach, młynach, magazynach i piekarniach. Poza zabudowaniami Palorus ratzeburgii znajdowany jest dość rzadko. Znajdowano go między innymi pod odstającą korą buków.

Palorus subdepressus

Palorus subdepressus pochodzi z Ameryki północnej na terenie której występuje on pod korą rozkładających się drzew, choć po raz pierwszy opisany został na terenie Wysp Kanaryjskich. Do Europy Palorus subdepressus trafił z żywnością importowaną z krajów w których występuje. W Europie występuje głównie w rejonie Morza Śródziemnego. Jeśli chodzi o państwa położone w pozostałej części Europy przypadki pojawienia się tego owada zanotowano na terenie Belgii, Holandii, Niemiec, Danii, Czech, Słowacji, Polski i Finlandii. Owad ten najczęściej znajdowany był w miejscach w których znajdowany był również Palorus ratzeburgii.

zwalczanie szkodników zwalczanie zwalczanie owadów zwalczanie insektów ddd pest control firma

Ozonowanie

Ozonowanie stosowane jest tam gdzie potrzebna jest bezpieczna i intensywna dezynfekcja. Więcej »

Usuwanie odoru i stęchlizny - likwidacja zapachów

Przykre i niechciane zapachy to udręka niejednego człowieka. Jest wiele przyczyn powstawania tego zjawiska- gnicie wszelakich rzeczy, rozkład szkodników (np. myszy), dym papierosowy, środki chemiczne itp. Więcej »

Bezpieczeństwo żywności - Norma ISO serii 22000

Normy i Standardy bezpieczeństwa żywności, Norma ISO serii 22000, Norma ISO 9001, TQM, Wdrażanie ISO 22000, Dlaczego warto wdrożyć w firmie normy bezpieczeństwa żywności ? Więcej »

Stosowanie mat dezynfekcyjnych

Maty dezynfekcyjne to wynalazek, który pomaga szybko i skutecznie pozbyć się drobnoustrojów. Stosowanie mat dezynfekcyjnych oraz jak one działają w tym artykule. Więcej »

Sektor spożywczo-przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »


$(".jumbotron *").html(function () { return $(this).html().replace("usuwanie24.pl", "usuwanie24.pl"); });