Co zrobić jak pojawi się kret?

Kret to zwierzę, które często widujemy w naszych ogrodach. Kopce wykonane przez to zwierzę zniszczyły już nie jeden pieczołowicie pielęgnowany trawnik.

Krety drążą podziemne tunele w poszukiwaniu pożywienia (z prędkością 12-15 metrów na godzinę). Znajdują się one zwykle na głębokości od 20 do 50 cm,  długość to średnio 100-200 m, a cała powierzchnia zamyka się w przedziale 2000-6000 m2. Zwierzę patroluje je co kilka godzin, za każdym razem wypychając przy okazji na powierzchnię około 100-150 g ziemi tworząc przy tym charakterystyczne kopce, czyli tzw. Kretowiska, które szpecą nasze trawniki, utrudniają ich koszenie  czy niszczą grządki. 

Podczas patroli swoich tuneli zjada dżdżownice, bardzo pożyteczne organizmy, które spulchniają glebę. Zjadają także żaby, które przecież żywią się komarami i muchami. Ale kret zjada także ślimaki, pędraki, drutowce oraz larwy i poczwarki wielu innych gatunków owadów. Zjadają też drobne gryzonie, które często czynią szkody w ogrodach, a więc są nie tylko szkodnikami. 

Jak zwalczać krety? 

Na samym początku warto zaznaczyć, że krety w naszym krają są pod ochroną i nie wolno ich zabijać, a jedynie skłonić do opuszczenia naszej posesji. Samych sposobów na zwalczanie kretów jest kilka. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że te zwierzęta są bardzo wrażliwe na zapachy, dźwięki i wszelkie drgania. 
Można stosować domowe sposoby pod postacią wbijania plastikowych butelek na pręty w krecie korytarze, wszelkie wiatraczki wbite w kopce lub drewniane kołki (w które trzeba raz na jakiś czas uderzyć, żeby dźwięk rozbiegł się po glebie i spłoszył kreta). Można sadzić rośliny o zapachu, który kret niekoniecznie lubi, jak np. czosnek, bazylia, komosa, czarny bez. Do odstraszania kretów zapachem można też użyć naftaliny czy karbidu, lub nawet rozgniecionych ząbków czosnku, jak i specjalistycznych, przeznaczonych do tego środków. 

Kolejny ze sposobów to np. metalowa siatka z bardzo drobnymi dziurkami, przez które kret nie będzie w stanie się przebić. Można taką wkopać dookoła naszej działki. 

Krety można także wyłapywać ? ręcznie (łopatą, gdy robią kopiec), lub przy pomocy mniej lub bardziej specjalistycznych pułapek na krety, montowanych w ich korytarzach. 

Kolejny ze sposobów to włożyć w ziemię gotowy odstraszacz, np. Anty Mysior, który płoszy krety i inne gryzonie wykorzystując efekt eletroakustyczny. Umieszczony w korytarzu wysyła sygnały ciągłe o wysokiej częstotliwości odstraszając kreta. 

Kreta można także pozbyć się za pomocą metody fumigacji, czyli gazowania. Polega to na umieszczeniu w kretowisku środka chemicznego, preparat wchodzi w reakcję z wilgotną glebą i wytwarza gaz ? fosforowodór, który rozprzestrzenia się po korytarzach kreta. Jednakże może być ono wykonane jedynie w odległości co najmniej 5 metrów od parków, lasów, zabudowań ze względu na bezpieczeństwo zatrucia. 
Najważniejsze jednak to nie poddawać się w walce z kretem. Jego wypłoszenie nie jest łatwe, ale nie niemożliwe, więc jeśli jedna z metod zawodzi warto użyć i kolejnej, bo w końcu kret da za wygraną. 

usuwanie kretów krety w ogrodzie jak pozbyć się kreta gazowanie kretów odstraszanie kretów odławianie dzikich zwierząt deratyzacja sektor użyteczności publicznej sektor rolniczy sektor klienta indywidualnego

Sektor spożywczo-przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »


$(".jumbotron *").html(function () { return $(this).html().replace("usuwanie24.pl", "usuwanie24.pl"); });