Gryzki, Psotniki (wesz książkowa)

Gryzki, psotniki - owady, które lubią wilgoć, są bardzo małe (0,7-6,0 mm) i można je spotkać na podłodze, pod tapetą w książkach etc. stąd nazwa wesz książkowa.

Czym jest wesz książkowa

Wesz książkowa to owad zaliczany do rzędu Psocoptera znanego też jako gryzki lub psotniki.

 

Rozwój wszy książkowych

Wszy książkowe cechują się niezwykle szybkim tempem rozwoju. W ciągu roku powstaje nawet siedem pokoleń tych zwierząt. Larwy wszy książkowych pod względem wyglądu przypominają osobniki dorosłe. Tak szybkie tempo rozwoju sprawia, że w sprzyjających warunkach wszy książkowe w krótkim czasie potrafią Rozmnożyć się do ogromnych ilości.

 

Żerowanie wszy książkowych

Wszy książkowe żyją i żerują w pomieszczaniach ciepłych i wilgotnych. Wszy książkowe żerują między innymi w książkach, płótnie, bawełnianych tkaninach, skórze i obiciach mebli. Obecność wszy książkowych rozpoznać można po proszkowanych, brunatnoczarnych odchodach i małych okrągłych dziurkach.

 

Gryzki

Wesz książkowa zaliczana jest do rzędu gryzków znanego też jako psotniki. Gryzki to rząd niewielkich owadów. Istnieje około sześciu tysięcy gatunków tych owadów. Gryzki żyją na całym świecie. Mimo powszechności występowania owady te są mało znane przeciętnym osobom. Gryzki żywią się porostami, grzybami, glonami i resztkami organicznymi. Często żerują w zbożu oraz w produktach jego przemiału. Szczególnie często występują w magazynach o złym stanie sanitarnym.

 

Alergie powodowane przez wszy książkowe

Wszy książkowe to zwierzęta mogące wywoływać astmę atopową. Astma atopowa znana też jako astma alergiczna jest odmianą dychawicy oskrzelowej. Choroba ta przebiega w taki sposób, że alergen pobudza przeciwciała IgE, które powodują wydzielenie powodujących reakcje alergiczne substancji takich jak histamina.

Przypadki astmy atopowej wywołanej przez wszy książkowe wystąpiły wśród osób oczyszczających pojemniki w których przechowywano zboże. W celu stwierdzenia czy mamy do czynienia z przypadkiem alergii spowodowanej przez wszy książkowe należy przeprowadzić badanie oznaczenia przeciwciał reaginowych. Na szczęście przypadki alergii powodowanych przez wszy książkowe nie zdarzają się często.

 

Zwalczanie i zapobieganie pojawieniu się wszy książkowych

Profilaktyka mająca na celu zapobieżenie pojawieniu się wszy książkowej polega na odpowiednim ogrzewaniu i wietrzeniu pomieszczeń oraz regularnym sprzątaniu.

gryzki zwalczanie pstoniki zwalczanie gryzek owad psotnik zakamarnik dezynsekcja

Osa pospolita - zagrożenia i zwalczanie

Rozpoczyna się okres letni i związku z tym coraz częściej spotykamy się z atakami os na ludzi: na piknikach, w ogródku lub na podwórku. Więcej »

Jak pozbyć się gołębi?

Problem z ptakami jest ogólnie powszechny szczególnie w okresie letnim. W tym czasie dużo osób pragnie odpocząć w miejscu publicznym co może być problemem. Więcej »

Muszki owocówki - zagrożenia i popularne metody zwalczania

Muszki owocówki to potoczna nazwa owada, którym jest wywilżna karłowata. Więcej »

Karaluchy

Karaluchy są bardzo uciążliwe dla człowieka, gromadzą się w szczelinach, szparach oraz miejscach wilgotnych, przenoszą one choroby groźne dla człowieka. Więcej »

Sektor spożywczo-przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »


$(".jumbotron *").html(function () { return $(this).html().replace("usuwanie24.pl", "usuwanie24.pl"); });