Odkomarzanie działki, posesji, ogrodu. Metody zwalczania komarów

Odkomarzaniem nazywamy działania mające na celu ograniczenie występowania komarów na danym terenie. Najskuteczniejszymi, a jednocześnie najczęściej stosowanymi metodami odkomarzania są oprysk i zamgławianie.

Zwalczanie komarów

Czy może być coś wspanialszego od wypoczynku na działce lub w ogrodzie? Za pewne można by wymienić kilka takich rzeczy, ale nie zmienia to faktu, ze miło jest spędzić czas w ogrodzie. Są jednak owady, które mogą sprawić, że wypoczywanie w ogrodzie nie będzie już takie miłe. Owadami tymi są komary. Nierzadko są one na tyle uciążliwe, że potrafią całkowicie zniechęcić nas do przebywania na terenie naszego ogrodu lub naszej działki.

Na szczęście istnieje skuteczny sposób na komary. Sposobem tym jest odkomarzanie. Na czy polega odkomarzanie ? Jak wygląda odkomarzanie ? Czy odkomarzanie jest skuteczne ? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Czym jest odkomarzanie działki, posesji, ogrodu ?

Odkomarzaniem nazywamy działania mające na celu ograniczenie występowania komarów na danym terenie. Odkomarzanie najczęściej przeprowadzane jest za pomocą insektycydów czyli substancji chemicznych zabijających owady lub upośledzających ich zdolności rozrodcze. Odkomarzanie znacząco podwyższa komfort związany z przebywaniem w miejscu w którym zostało ono przeprowadzone.

Najlepsze sposoby odkomarzania - oprysk na komary i zamgławianie na komary

Najskuteczniejszymi, a jednocześnie najczęściej stosowanymi metodami odkomarzania są oprysk i zamgławianie.

odkomarzanie firma

Oprysk wykonywany jest za pomocą opryskiwaczy. W skład oprysku wchodzą insektycydy rozpuszczone w wodzie.

Podczas zamgławiania wytwarzana jest drobna, zwalczająca owady mgła. Mgła ta opadając pokrywa wszelkie powierzchnie znajdujące się w poddanym odkomarzaniu miejscu. Pokrywana jest nią przede wszystkim cała znajdująca się w danym miejscu roślinność. Wnika ona nawet w najmniejsze zakamarki i szczeliny dzięki czemu poddany temu zabiegowi obszar staje się wolny od komarów. W składzie mgły obok insektycydów znajdują się również substancje zwiększające jej zdolność do przyklejania się do powierzchni. Odkomarzanie przez zamgławianie cechuje się wysoką skutecznością i długotrwałym działaniem.

Podstawową różnicą pomiędzy opryskiem, a zamgławianiem jest wielkość kropli powstających podczas tych zabiegów. Krople powstające podczas zamgławiania są dużo mniejsze, a tym samym lżejsze. Dzięki temu dłużej unoszą się w powietrzu i obejmują wszystkie znajdujące się w danym miejscu powierzchnie. Za równo oprysk jak i zamgławianie przeprowadzane są za pomocą specjalistycznego sprzętu i powinny być przeprowadzane przez specjalistów przeszkolonych w jego używaniu.

Czy deszcz wpływa na odkomarzanie ?

Czas przez który utrzymuje się skuteczność oprysku lub zamgławiania uzależniony jest od pogody. Czas przez który wymienione zabiegi są skuteczne spada w przypadku wystąpienia ulewnych deszczy, wymywających z powierzchni roślin preparaty użyte podczas zabiegów.

Jak zwiększyć skuteczność odkomarzania ?

Skuteczność zabiegów mających na celu odkomarzanie rośnie waz ze zwiększaniem się obszaru na którym jest ono przeprowadzane. W związku z tym w celu zwiększenia jego skuteczności warto porozumieć się z sąsiadami i przeprowadzić zabieg jednocześnie na terenie kilku sąsiadujących ze sobą działek na których występuje problem z komarami.

Zwalczanie kleszczy, zwalczanie meszek

Podstawowym celem odkomarzania jest zwalczanie komarów. Dużą zaletą tego zabiegu jest jednak fakt, że w jego trakcie zwalczane są też inne gatunki stawonogów. Szczególnie duże znaczenie ma odkleszczanie czyli zwalczanie kleszczy, które coraz częściej pojawiają się na terenie działek i ogrodów. Odkleszczanie, którego skutkiem jest odkomarzanie nierzadko bywa ważniejsze od samego odkomarzania. Kleszcze pojawiają się zwłaszcza na działkach i ogrodach zlokalizowanych w pobliżu lasów. Ponadto podczas odkomarzania zwalczane są też inne gatunki niepożądanych owadów takie jak między innymi meszki lub kuczmany.

Przygotowanie działki do odkomarzania

Preparaty używane podczas odkomarzania są szkodliwe dla organizmów wodnych w związku z czym znajdujące się na poddanym temu zabiegowi obszarze oczka wodne lub inne podobne miejsca powinny zostać przykryte folią.

Odkomarzanie nie powinno być przeprowadzane podczas deszczu ani jeśli prognoza pogody przewiduje wystąpienie w najbliższym czasie opadów deszczu na danym terenie ponieważ deszcz może zmniejszyć skuteczność tego zabiegu. O tym, że w danym miejscu będzie przeprowadzany zabieg odkomarzania powinni zostać poinformowani sąsiedzi.

Przed przeprowadzeniem odkomarzania należy schować znajdujące się na terenie działki zabawki oraz poidła i karmniki dla zwierząt, a także pozamykać drzwi i okna do budynków.

Alternatywne metody odkomarzania

Istnieje też kilka innych metod odkomarzania. Z różnych przyczyn nie są one jednak popularne i rzadko są one stosowane.

Odkomarzanie metodą biologiczną polega na zastosowaniu zwalczających larwy komarów i meszek bakterii. Środek zawierający przetrwalniki tych bakterii aplikowany jest w miejscach w których występują stojące wody stanowiące idealne środowisko dla rozwoju larw tych owadów. Metoda ta jest bezpieczna dla innych gatunków zwierząt i ludzi niemniej nie zaleca się jej stosowania w ujęciach wody pitnej. Na terenach podmokłych komary mogą być zwalczane poprzez nakładanie filtru silikonowego na powierzchnie wody.

odkomarzanie firma

Wewnątrz budynków komary mogą być zwalczane za pomocą lamp owadobójczych, które przyciągają je i zabijają. Lampy te nie nadają się niestety do instalacji na zewnątrz budynków ponieważ zastosowane w tych miejscach mogą one przyciągać komary z zewnątrz w tym nawet spoza naszej działki. Lampy owadobójcze zabijają nie tylko komary, lecz również inne gatunki owadów latających. Jest to kolejny powód dla którego nie są one stosowane poza budynkami ponieważ zastosowane na zewnątrz zabijają wszystkie owady w tym również owady pożyteczne takie jak na przykład pszczoły.


Odławianie dzikich kotów

Dzikie koty to problem wielu ludzi, najczęściej spotykane są tam, gdzie występuje dużo ludzi np. osiedla mieszkalne czy zakłady pracy. Więcej »

Dezynfekcja

Podstawowa usługa zwalczająca bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy. Zaleca się ją stosować w wszystkich sektorach gospodarki. Więcej »

Stosowanie mat dezynfekcyjnych

Maty dezynfekcyjne to wynalazek, który pomaga szybko i skutecznie pozbyć się drobnoustrojów. Stosowanie mat dezynfekcyjnych oraz jak one działają w tym artykule. Więcej »

Mrówki

Te małe niepozorne insekty pomimo swoich małych rozmiarów potrafią wyrządzić duże szkody w naszym mieszkaniu czy ogrodzie. Więcej »

Sektor spożywczo-przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »


$(".jumbotron *").html(function () { return $(this).html().replace("usuwanie24.pl", "usuwanie24.pl"); });