Rybik cukrowy, srebrzyk, (Lepisma saccharina)

Rybik cukrowy, srebrzyk, (Lepisma saccharina)

Opis i budowa owada

Rybik cukrowy osiąga długość 7 ? 11 mm, ciało ma barwy szarej, spłaszczone, pokryte srebrzystymi łuskami. Czułki długości 8 mm. Owad ten jest kosmopolityczny, pochodzi z okolic subtropikalnych. Rozprzestrzenił się niemal na całym świecie, gdyż jest doskonale przystosowany do życia w pomieszczeniach.

 

Występowanie

Bardzo często spotyka się go w mieszkaniach, bibliotekach, sklepach i składach tekstylnych, w spichrzach, młynach i piekarniach.

 

Rozwój

Samice składają jaja do produktów żywnościowych, w szpary podłóg, za tapety itp. Z jaj wychodzą larwy znacznie mniejsze od postaci dorosłych. Co więcej są jaśniejsze i pozbawione łusek oraz wyrostków odwłokowych. Są zaopatrzone w brązowy ząbek na czole, który służy do rozerwania osłony jajowej. Ząbek ten znika już po pierwszej wylince, a po kilku wylinkach zjawiają się łuski i wyrostki. Rozwój larwy trwa około rok i tak długo żyje również postać dorosła, choć cały rozwój może przeciągnąć się do kilku lat.

 

Szkodliwość

Rybik cukrowy unika światła. Spotyka się go zwykle w nocy po zapaleniu światła. Spłoszony w bardzo szybkim tempie umyka. Wybiera w celu schronienia się przede wszystkim miejsca ciepłe i wilgotne, np. łazienki. Odżywia się różnymi produktami spożywczymi oraz skórą, wełną i innymi produktami pochodzenia zwierzęcego.

Chętnie zjadają cukier, papier, tapety, mąkę, koniczynę, suszone zioła, owoce i warzywa.

W dużej ilości występują głównie w wilgotnych mieszkaniach i spiżarniach, powodując duże straty.

 

Zwalczanie

W pomieszczeniach należy przede wszystkim utrzymywać odpowiednią czystość i temperaturę powietrza oraz zadbać by było sucho. Te profilaktyczne działania z pewnością zapobiegną rozwojowi tego szkodnika. Często jednak te działania nie przynoszą nam oczekiwanych efektów. Wówczas konieczne jest wykorzystanie specjalnych środków chemicznych, które pozwolą w zadowalający sposób pozbyć się niechcianych insektów. Nasza wyspecjalizowana ekipa bez wątpienia zastosuje odpowiednie środki chemiczne, które w stu procentach pozwolą zlikwidować szkodnika.

 

TAGI: Zwalczanie rybików, Corneco, srebrzyki w łazience, Tomasz Zawacki, Zamgławianie Warszawa, metody zwalczania, Insektpol, owady pod wanną, Dezynsekcja Gdańsk, Opryski na owady Olsztyn, żelowanie Toruń, zwalczanie robaków, srebrzyki zwalczanie, ULV.  metody zwalczania srebrzyki zwalczanie insektpol corneco zawacki tomasz docte rybik cukrowy dezynsekcja gdańsk zamgławianie Warszawa ULV

Muszki owocówki - zagrożenia i popularne metody zwalczania

Muszki owocówki to potoczna nazwa owada, którym jest wywilżna karłowata. Więcej »

Bielenie scian - metoda dezynfekcji

Bielenie scian za pomoca najnowszych maszyn dostepnych w profesjonalnych firmach przynosi o wiele lepsza efekty działania. Więcej »

Stosowanie mat dezynfekcyjnych

Maty dezynfekcyjne to wynalazek, który pomaga szybko i skutecznie pozbyć się drobnoustrojów. Stosowanie mat dezynfekcyjnych oraz jak one działają w tym artykule. Więcej »

Odkomarzanie - zwalczanie komarów

Okres letni to zmożona aktywność tego owada. Jest on bardzo uciążliwym gościem w naszych ogrodach i nie pozwala nam korzystać z wolnych chwil z rodzina. Więcej »

Sektor spożywczo-przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »


$(".jumbotron *").html(function () { return $(this).html().replace("usuwanie24.pl", "usuwanie24.pl"); });