Bezpieczeństwo żywności - Norma ISO serii 22000

Normy i Standardy bezpieczeństwa żywności, Norma ISO serii 22000, Norma ISO 9001, TQM, Wdrażanie ISO 22000, Dlaczego warto wdrożyć w firmie normy bezpieczeństwa żywności ?

Norma ISO 22000

Postępująca globalizacja i wzrost handlu międzynarodowego zrodziły konieczność wprowadzenie zjednoliconego i globalnie obowiązującego standardu bezpieczeństwa żywności. W związku z pojawieniem się tej potrzeby wprowadzono normę ISO 22000 harmonizującą zarządzanie bezpieczeństwem żywności na skalę globalną dla wszystkich znajdujących się w łańcuchu żywnościowym firm.

Dzięki powieleniu w normie ISO 22000 zasad i układu zastosowanych w normach ISO 9001 i ISO 14001 możliwa jest łatwa integracja tych systemów.

Kto i kiedy opracował ISO 22000

Norma ta wydana została 1 września 2005 roku. Opracowana została ona przy współpracy Komisji Codex Alimentarius oraz międzynarodowych organizacji i ekspertów przemysłu spożywczego. Codex Alimentarius to pochodzące z języka łacińskiego wyrażenie oznaczające kodeks żywnościowy. Codex Alimentarius jest zbiorem rekomendacji i wytycznych Komisji Kodeksu Żywnościowego. Kodeks harmonizuje najlepsze idee i koncepcje opracowane w poszczególnych krajach członkowskich. Codex Alimentarius zwraca dużą uwagę na etyczne aspekty produkcji żywności. Do komisji kodeks alimentarius mogą przynależeć wszystkie państwa będące członkami lub stowarzyszone z WHO lub FAO. Propozycje i zalecenia znajdujące się w kodeksie przekazywane są państwom członkowskim, które włączają znajdujące się w kodeksie propozycje do własnego prawodawstwa. Komisja Europejska przystąpiła do tej komisji na prawie jej członka.

Zalety ISO 22000

Największą zaletą ISO 22000 jest umożliwienie wdrożenia systemu bezpieczeństwa żywności w sposób nie kolidujący z krajowymi wymaganiami dotyczącymi wyrobów spożywczych.

Wdrażanie ISO 22000

Norma ISO 22000 może zostać zastosowana przez wszystkie organizacje uczestniczące w łańcuchu żywnościowym w tym miedzy innymi przez organizacje takie jak producenci pasz, rolnicy, restauracje, firmy cateringowe, sprzedawcy żywności, dostawcy wyposażenia, środków myjących i dezynfekcyjnych, producenci maszyn  i opakowań do przemysłu spożywczego, firmy magazynujące żywność i firmy transportujące żywność.

Standard ISO 22000 wdrażany jest przede wszystkim przez organizacje chcące stworzyć system zarządzania żywnością o większym poziomie spójności, kompleksowości i nastawienia na osiągnięcie celu niż jest to wymagane przez przepisy prawne

Normy z serii ISO 22000

Obok normy ISO 22000 do norm ISO z serii 22000 zaliczamy również kilka innych norm.

Norma PKN-ISO/TS 22003:2007 reguluje wymagania dla jednostek przeprowadzających certyfikacje i audyt systemów bezpieczeństwa żywności zgodnych z ISO.

Norma PKN-ISO/TS 22005:2007 zawiera ogólne zasady i wytyczne dotyczące projektowania systemu

Z normą ISO 22000 wiąże się Poradnik dla małych firm. Norma ISO 22000  globalnie ujmuje zalecenia z zakresu bezpieczeństwa żywności znajdujące się w Dobrych Praktykach, Kodeks Alimentarius, normach krajowych i standardach sieci handlowych takich jak BRC i IFS.

Normy ISO 22000 mają charakter ogólny. Norma ISO 22000 łączy wymagania znajdujące się w HACCP, wzajemną komunikacje, kontrolę procesu, systemy zarządzania i programy warunków wstępnych.

TQM a ISO 22000

Wprowadzenie norm z serii ISO nie jest wystarczające do poprawy i optymalizacji jakości. Normy ISO są jedynie krokiem umożliwiającym Kompleksowego Zarządzania Przez Jakość (TQM). Zakres oddziaływania TQM jest o wiele większy od zakresu oddziaływania norm ISO. Celem TQM jest długookresowy sukces organizacji osiągany poprzez zadowolenie klienta oraz korzyściom dla społeczeństwa i wszystkich członków organizacji. Korzyści te i zadowolenie klienta osiągane są poprzez jakość. TQM opiera się na udziale wszystkich członków danej organizacji.

Poprawa jakości dziś i w przyszłości uzyskiwana jest poprzez ulepszanie procesów na podstawie danych pochodzących z rynku.

TQM uznaje, że podstawą działania jest usatysfakcjonowanie i zaspokojenie wymagań klienta.

Wdrażanie TQM

Największą przeszkodą we wdrożeniu TQM w warunkach polskich jest zmiana postaw pracowników i wdrożenie ich do rzetelnej pracy. Przede wszystkim konieczna jest zmiana ich mentalności. Dotyczy to wszystkich pracowników począwszy od pracowników niskiego szczebla aż po kierownictwo. Wszystkie te osoby muszą zrozumieć istotę systemu jakości, konieczność kompleksowego zrozumienia zagadnień z nimi związanych, a także wyeliminowanie lęku pracowników przed wprowadzaniem nowych rozwiązań.

Inne często spotykane podczas wprowadzania TQM problemy to znaczące koszty za równo osobowe jak i finansowe konieczne do wdrożenia systemów.

 

 


Bielenie scian - metoda dezynfekcji

Bielenie scian za pomoca najnowszych maszyn dostepnych w profesjonalnych firmach przynosi o wiele lepsza efekty działania. Więcej »

Bezpieczeństwo żywności - Norma ISO serii 22000

Normy i Standardy bezpieczeństwa żywności, Norma ISO serii 22000, Norma ISO 9001, TQM, Wdrażanie ISO 22000, Dlaczego warto wdrożyć w firmie normy bezpieczeństwa żywności ? Więcej »

Odkomarzanie - zwalczanie komarów

Okres letni to zmożona aktywność tego owada. Jest on bardzo uciążliwym gościem w naszych ogrodach i nie pozwala nam korzystać z wolnych chwil z rodzina. Więcej »

Sprzątanie po zgonie

W trakcie rozkładu ciała zmarłego wytwarza się wiele niebezpiecznych dla człowieka związków chemicznych (jad trupi) oraz bardzo nieprzyjemny zapach. Więcej »

Sektor spożywczo-przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »


$(".jumbotron *").html(function () { return $(this).html().replace("usuwanie24.pl", "usuwanie24.pl"); });