Kret - o kretach i metodach na nie

Na powierzchni ziemi krety są wyjątkowo wolne i niezdarne. Pod ziemią sytuacja diametralnie się jednak zmienia. Tam krety stają się jednymi z najszybszych stworzeń. Potrafią także nieźle narozrabiać w naszym ogródku dlatego warto wiedzieć jakie są metody na krety.

kret metody na krety

Kret

Na powierzchni ziemi krety są wyjątkowo wolne i niezdarne. Pod ziemią sytuacja diametralnie się jednak zmienia. Tam krety stają się jednymi z najszybszych stworzeń wyjątkowo szybko bowiem budują one swoje podziemne korytarze. Jest to przyczyną dla której tak często mamy problemy z kretami korytarze te bowiem oraz kopce dzięki którym krety usuwają z korytarzy ziemie niszczą nasze ogrody, podwórka, boiska piłkarskie, uprawy ogrodnicze, szkółki leśne, oraz inne miejsca w których powstają.

Zmysły kretów

Jak to się jednak dzieje, że niezdarny na powierzchni ziemi kret pod ziemią okazuje się być tak sprawnym kopaczem? Wynika to z faktu, że wszystkie elementy ciała kreta w procesie ewolucji przystosowały się do jak najszybszego kopania podziemnych korytarzy oraz możliwie szybkiego ich przemierzania. Walcowaty, wydłużony kształt ciała kreta przystosowany jest do kształtu drążonych przez niego korytarzy. Duże dłonie kretów ułatwiają im kopanie. Nawet najlepszy wzrok nie przydałby się w ciemnych korytarzach. Dlatego krety widzą słabo, a wzrok służy im głównie do tego by wiedziały, że znalazły się na zewnątrz i mogły szybko powrócić do podziemi. Rozwinęły się za to u kretów dwa zmysły, które pod ziemią są dużo bardziej przydatne od wzroku, a mianowicie słuch i dotyk. Słuch kretów jest bardzo dobry mimo tego, że uszy kretów schowane są pod sierścią i przykryte skórnym fałdem. Zmysł dotyku kreta szczególnie czuły jest na pyszczku kreta na którym to znajdują się włosy słuchowe. Miękkie futro kretów ułatwia im przechodzenie przez korytarze. Futro kretów jest bardzo miłe w dotyku. Z tego powodu w przeszłości wykonywano z niego futra, choć nie było to proste ponieważ potrzeba było naprawdę wielu kretów by uszyć jedno futro.

Krecie korytarze

Wiemy już czemu kretom tak łatwo jest budować korytarze, ale po co właściwie kret je buduje? Krety budują je ponieważ właśnie podczas budowania korytarzy, a następnie przemierzania ich krety znajdują swoje ofiary. Jakie są to ofiary? Najczęściej ofiarami kretów padają dżdżownice, a poza nimi również owady i inne gatunki zwierząt. Podziemne korytarze obok pożywienia zapewniają też kretom bezpieczeństwo.

Krety doskonale przystosowały się do życia pod ziemią. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że zazwyczaj właśnie tam żyją te zwierzęta. Krety bardzo rzadko pojawiają się na powierzchni ziemi. Jeśli jednak się tam znajdą zazwyczaj natychmiast rozpoczynają poszukiwania odpowiedniego miejsca do kopania, a kiedy już uda im się je znaleźć natychmiast zaczynają kopać i szybko znikają pod powierzchnią ziemi.

Odstraszanie kretów

Ze względu na zagrożenia ze strony kretów opracowano liczne metody na krety. Jak wspominaliśmy najlepiej rozwiniętymi zmysłami kretów są zmysły słuchu i dotyku w związku z czym właśnie poprzez oddziaływanie na te właśnie zmysły działa większość dostępnych na rynku odstraszaczy kretów.

Na zmysł dotyku działają różnego rodzaju odstraszacze wywołujące drgania, a na zmysł słuchu odstraszacze akustyczne. Odstraszacze akustyczne emitują niesłyszalne dla człowieka ultradźwięki. Krety dość szybko przyzwyczajają się do stale występujących dźwięków w związku z czym niektóre odstraszacze elektryczne często zmieniają ich częstotliwość.

Jeśli chodzi o metody akustyczne to obok dostępnych w sklepach odstraszaczy istnieją również tradycyjne metody na krety polegające na użyciu puszek na pręcie, wiatraczków lub wkopanych w ziemie butelek. Metalowa puszka na pręcie musi być zamontowana luźno. Najlepsze w tym celu są puszki aluminiowe ponieważ są one bardzo lekkie w związku z czym nawet najlżejszy podmuch wiatru będzie wystarczający aby poruszyć puszkę i sprawić, że zacznie ona wydawać dźwięki. Podobnie działają wprawiane w ruch przez wiatr wiatraczki. Wszystkie wymienione tradycyjne akustyczne metody na krety działają jedynie wtedy kiedy wieje wiatr. Kiedy wiatru nie ma w ogóle nie generują one dźwięków.

Niestety skuteczność odstraszaczy nie jest zbyt wysoka, a wiele z nich wydaje się w ogóle nie być skuteczna.

Siatki na krety

Kolejna metoda na krety to siatka na krety, która układana jest pod ziemią na głębokości wynoszącej około 10 centymetrów. Przechodzeniu kretów z sąsiednich działek zapobiegnie pionowa wkopana w ziemię bariera znajdująca się wzdłuż siatki. Bariera ta może mieć również formę siatki lub podmurówki.

siatka na krety

Siatki na krety i inne bariery to dość drogie rozwiązanie. Ograniczają one wzrost roślin w tym zwłaszcza drzew. Zakładanie siatek na krety to rozwiązanie dla osób które potrafią zaplanować wygląd swojego ogrodu w długim okresie ponieważ w miejscach w których zostaną założone nie będzie możliwy wzrost większych roślin o dużym i głęboko sięgającym systemie korzeniowym. Montaż siatki na krety oznacza zniszczenie roślinności znajdujących się w ogrodzie w chwili montażu. Z tych powodów siatki na krety są bardzo rzadko stosowanym rozwiązaniem.

Profesjonalne metody na krety

Najlepsza metoda na krety to skorzystanie z usług profesjonalnej firmy oferującej zwalczanie kretów. Profesjonalna firma zwalczająca krety to najlepszy i najszybszy sposób na pozbycie się kretów, które pojawiły się na terenie naszego ogrodu. Profesjonalne zwalczanie kretów najczęściej przeprowadzane jest poprzez fumigacje kreta określaną też jako gazowanie kreta, gazowanie kretów, gazowanie krecich tuneli lub zwalczanie kretów poprzez gazowanie. Podczas zabiegu fumigacja kreta krety poddawane są działaniu gazu. Gaz ten jest cięższy od powietrza w związku z czym pozostaje wewnątrz korytarzy i nie wydostaje się z nich na zewnątrz. Gazy stosowane przez firmy oferujące profesjonalne zwalczanie kretów są dużo silniejsze od gazów powszechnie dostępnych takich jak na przykład preparaty typu karbid. Dlatego skorzystanie z usług, które oferuje profesjonalna firma zwalczająca krety jest rozwiązaniem dużo lepszym niż samodzielne zwalczanie kretów podczas którego stosowane są mniej skuteczne środki na krety.

Zwalczanie kretów czy jest legalne?

Osoby mające problem z kretami często zadają sobie pytanie, czy zwalczanie kretów jest legalne. Kret europejski objęty jest częściową ochroną. Załącznik numer 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt dopuszcza jednak zwalczanie kretów znajdujących się na terenie obiektów sportowych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ogrodów, upraw ogrodniczych i ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych. Oznacza to, że zwalczanie kretów w ogrodzie czy zwalczanie kreta na boisku są jak najbardziej legalne.

gazowanie kretów jak pozbyć się kreta krety w ogrodzie tępienie kretów usuwanie kretów

Odławianie dzikich zwierząt

Rozpoczyna się okres jesienny, coraz więcej dzikich zwierząt zaczyna poszukiwać miejsca do schronienia w okresie zimy. Więcej »

Odkomarzanie - zwalczanie komarów

Okres letni to zmożona aktywność tego owada. Jest on bardzo uciążliwym gościem w naszych ogrodach i nie pozwala nam korzystać z wolnych chwil z rodzina. Więcej »

Gryzki, Psotniki (wesz książkowa)

Gryzki, psotniki - owady, które lubią wilgoć, są bardzo małe (0,7-6,0 mm) i można je spotkać na podłodze, pod tapetą w książkach etc. stąd nazwa wesz książkowa. Więcej »

Odławianie dzikich kotów

Dzikie koty to problem wielu ludzi, najczęściej spotykane są tam, gdzie występuje dużo ludzi np. osiedla mieszkalne czy zakłady pracy. Więcej »

Sektor spożywczo-przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »


$(".jumbotron *").html(function () { return $(this).html().replace("usuwanie24.pl", "usuwanie24.pl"); });