Deratyzacja
Deratyzacja to usuwanie i tępienie wszelakich gryzoni, szkodliwych ze względów sanitarnych i gospodarczych. Gryzonie (myszy i szczury ) są szkodnikami.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na systematyczność i wysokiej jakości substancje aktywne. Na rynku są dostępne preparaty zawierające difenacum czy flocoumafen, które gwarantują skuteczność już po pierwszym pobraniu przez gryzonia. Należy jednak pamiętać, iż są to substancje toksyczne i pod żadnym pozorem nie powinno się ich stosować w pomieszczeniach, gdzie przechowywana jest otwarta żywność, za wyjątkiem aktywnej inwazji. Można jedynie zastosować pułapki żywołowne z nietoksyczną przynętą. Mówi nam o tym klauzula 4.14.5 standardu BRC w wersji 7.\
Mysz polna ? jest to nie za duży gryzoń jego rozmiar to około 7-11 cm, długość ogona do 10 cm. Masa nie przekracza 40 g. ciało smukłe, pysk zaostrzony z wąsami, ogon dość słabo owłosiony. Barwa ciała szaro-żółtawa, spód białawy. Samica posiada pięć par sutków. Osobniki tego gatunku wydzielają charakterystyczny mysi zapach.
Prowadzą nocny tryb życia w zhierarchizowanych koloniach (budują gniazda). Dojrzałość płciową osiągają w wieku 2-3 miesięcy, ciąża trwa od 19-21 dni, w miocie jest 4-9 młodych, przy dobrych warunkach bytowania potrafią rozmnażać się przez cały rok, średnio 5-8 miotów na rok. Najstarsze osobniki dożywają do 4 lat, ale przeciętnie żyją do 1,5 roku.
Myszy mogą być nosicielami chorób i bakterii. Powodują straty w miejscach składowania żywności i płodów rolnych, są wszystkożerne.
Szczury ? gatunek z rodziny myszowatych. Ciało gryzoni ma długość 16-25 cm, długość ogona 17-26 cm, masa ciała 180-320g. Pyski ostro zakończone, uszy duże i cienkie są prawie nagie. Barwa ciała szaro-brązowa, u różnych osobników barwa może być różna(od szarego do czarnego) spód ciała jest jaśniejszy, ogon posiada rzadkie owłosienie i jest pokryty łuskami.
Samica posiada 5-6 par sutków. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 5 tygodni i są gotowe do rozrodu. Samica szczura jest w stanie rodzić jeden miot po drugim, dlatego że po urodzeniu jest już zdolna do zapłodnienia. Ciąża trwa od 21 do 23 dni, samica z jednego miotu może mieć od 7 do 17 młodych.
Prowadzą aktywne życie całą dobę, żerują najbardziej nocą.
Występują przy siedliskach ludzkich i przy gospodarstwach rolnych (obory, kurniki, chlewnie). Mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych i hodowlanych. Głównymi miejscami bytowania tych szkodników są piwnice, kanalizacje, wysypiska śmieci, magazyny żywnościowe i składy żywności.
deratyzacja odszczurzanie zwalczanie szczurów zwalczanie myszy tępienie myszy usuwanie szczurów deratyzacja sektor użyteczności publicznej sektor rolniczy sektor klienta indywidualnego sektor spożywczo - przemysłowy