Dezynsekcja, zwalczanie insektów
Dezynsekcja to zabieg, który polega na pozbyciu szkodników zaliczanych do insektów za pomocą metod chemicznych, biologicznych, fizycznych i mechanicznych.
Najczęściej tępionymi insektami są prusaki, karaluchy, pluskwy, mrówki, osy, szerszenie, pchły, wszy, czy komary. Warto pamiętać, że w przypadku walki z insektami najważniejsza jest szybka reakcja, zapobieganie i ich wczesne wykrycie. To momentami może być kluczowe, aby zapobiec ich występowaniu w danym miejscu.
Najczęstszą używaną metodą zwalczania insektów jest metoda chemiczna, najczęściej pod postacią oprysku. Polega ona na tym, że do pozbycia się szkodników używamy środków owadobójczych zwanych insektycydami. Insektów jest o wiele więcej niż gryzoni, a więc dobór środka powinien być odpowiedni. Jest wiele kategorii insektycydów, m.in.: kontaktowe ? przy kontakcie z owadem paraliżują jego układ nerwowy i powodują natychmiastową śmierć, jak i insektycydy pokarmowe ? takie, których działanie ujawnia się dopiero po zjedzeniu go przez szkodnika, a także oddechowe, które atakują układ oddechowy insekta. Z metod fizycznych na pewno warto wspomnieć o wszelkich pułapkach, które zwabiają owady by potem uniemożliwić im wydostanie się na zewnątrz, co powoduje ich śmierć. Zdecydowanie najpopularniejszymi urządzeniami przy tej metodzie są lampy owadobójcze oraz pułapki lepowe, czyli tzw. detektory owadów.
Inną popularną metodą jest metoda żelowa. Zdecydowanie jedna z bezpieczniejszych oraz dyskretniejszych metod, najczęściej wykorzystywana do walki z karaczanami, prusakami, karaluchami oraz mrówkami. Najczęściej stosowane w gastronomii, szpitalach, hotelach, przedszkolach itp. miejscach w których nie ma możliwości zastosowania innej metody dezynsekcji.
Innym rodzajem dezynsekcji jest fumigacja. Wykorzystywana jest do walki z insektami na większą skalę ? w silosach, magazynach czy budynkach. Metoda ta polega na stosowaniu preparatów chemicznych, które potem tworzą gaz lotny, który miesza się z powietrzem i zabija insekty. Z racji tego, że jest to niebezpieczna metoda powinna być ona wykonywana tylko przez wykwalifikowane osoby posiadające do tego uprawnienia.
Jest też metoda zamgławiania, która występuje w dwóch rodzajach: na ciepło oraz na zimno. W obu przypadkach specjalne generatory wytwarzają mgłę, czyli rozbijają substancję chemiczną potrzebną do pozbycia się insektów do wielkości ok. 10 mikronów; z tym, że w przypadku pierwszym jest to gorąca mgła a w drugim zimna. Tak rozbita substancja pozwala na lepszą penetrację niż oprysk, gdyż długo utrzymuje się w powietrzu i dochodzi do miejsc, gdzie środek użyty przy tradycyjnej metodzie na pewno by nie dotarł. Dużym plusem jest też ekonomiczność tych metod. Wykorzystuje się to w zamkniętych pomieszczeniach, najczęściej dużych i wysokich jak np. hale, magazyny, tunele, piwnice.
zwalcznie insektów karaluchy mrówki likwidacja komarów tępienie owadów odkomarzanie dezynsekcja sektor użyteczności publicznej sektor rolniczy sektor klienta indywidualnego sektor spożywczo - przemysłowy