Dezynsekcja, zwalczanie insektów

Dezynsekcja to zabieg, który polega na pozbyciu szkodników zaliczanych do insektów za pomocą metod chemicznych, biologicznych, fizycznych i mechanicznych.

Najczęściej tępionymi insektami są prusaki, karaluchy, pluskwy, mrówki, osy, szerszenie, pchły, wszy, czy komary. Warto pamiętać, że w przypadku walki z insektami najważniejsza jest szybka reakcja, zapobieganie i ich wczesne wykrycie. To momentami może być kluczowe, aby  zapobiec ich występowaniu w danym miejscu.

Najczęstszą używaną metodą zwalczania insektów jest metoda chemiczna, najczęściej pod postacią oprysku. Polega ona na tym, że do pozbycia się szkodników używamy środków owadobójczych zwanych insektycydami. Insektów jest o wiele więcej niż gryzoni, a więc dobór środka powinien być odpowiedni. Jest wiele kategorii insektycydów, m.in.: kontaktowe ? przy kontakcie z owadem paraliżują jego układ nerwowy i powodują natychmiastową śmierć, jak i insektycydy pokarmowe ? takie, których działanie ujawnia się dopiero po zjedzeniu go przez szkodnika, a także oddechowe, które atakują układ oddechowy insekta. Z metod fizycznych na pewno warto wspomnieć o wszelkich pułapkach, które zwabiają owady by potem uniemożliwić im wydostanie się na zewnątrz, co powoduje ich śmierć. Zdecydowanie najpopularniejszymi urządzeniami przy tej metodzie są lampy owadobójcze oraz pułapki lepowe, czyli tzw. detektory owadów. 

Inną popularną metodą jest metoda żelowa. Zdecydowanie jedna z bezpieczniejszych oraz dyskretniejszych metod, najczęściej wykorzystywana do walki z karaczanami, prusakami, karaluchami oraz mrówkami. Najczęściej stosowane w gastronomii, szpitalach, hotelach, przedszkolach itp. miejscach w których nie ma możliwości zastosowania innej metody dezynsekcji. 

Innym rodzajem dezynsekcji jest fumigacja. Wykorzystywana jest do walki z insektami na większą skalę ? w silosach, magazynach czy budynkach. Metoda ta polega na stosowaniu preparatów chemicznych, które potem tworzą gaz lotny, który miesza się z powietrzem i zabija insekty. Z racji tego, że jest to niebezpieczna metoda powinna być ona wykonywana tylko przez wykwalifikowane osoby posiadające do tego uprawnienia. 

Jest też metoda zamgławiania, która występuje w dwóch rodzajach: na ciepło oraz na zimno. W obu przypadkach specjalne generatory wytwarzają mgłę, czyli rozbijają substancję chemiczną potrzebną do pozbycia się insektów do wielkości ok. 10 mikronów; z tym, że w przypadku pierwszym jest to gorąca mgła a w drugim zimna. Tak rozbita substancja pozwala na lepszą penetrację niż oprysk, gdyż długo utrzymuje się w powietrzu i dochodzi do miejsc, gdzie środek użyty przy tradycyjnej metodzie na pewno by nie dotarł. Dużym plusem jest też ekonomiczność tych metod. Wykorzystuje się to w zamkniętych pomieszczeniach, najczęściej dużych i wysokich jak np. hale, magazyny, tunele, piwnice. 

 

zwalcznie insektów karaluchy mrówki likwidacja komarów tępienie owadów odkomarzanie dezynsekcja sektor użyteczności publicznej sektor rolniczy sektor klienta indywidualnego sektor spożywczo - przemysłowy

Sektor spożywczo-przemysłowy

Sektor spożywczy jest branżą szczególnie narażoną na obecność szkodników. Gryzonie, insekty, a nawet ptaki znajdują w zakładach przetwórstwa spożywczego wszystko co jest im do życia potrzebne tj. wodę, pożywienie i schronienie. Zadaniem firm DDD jest zapobieganie, do tego stopnia w jakim jest to wykonalne, dostępu szkodników na teren zakładu. Warunkiem wstępnym dla procedur HACCP jest zwalczanie szkodników wg Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dla branży spożywczej.

Więcej »

Sektor rolniczy

Zabiegi DDD są bardzo istotne dla rolnictwa. Regularnie wykonywane zabiegi dezynfekcji w pomieszczeniach inwentarskich jak np. kurniki czy chlewnie mają pozytywny wpływ na wynik finalny chowu. Równie istotna dla takich miejsc jest odpowiednia deratyzacja. Dzięki odpowiednim zabiegom DDD zwiększa się przyrost masy zwierząt, zmniejsza się zachorowalność.

Więcej »

Sektor klienta indywidualnego

Bardzo obszerną grupę naszych klientów stanowią klienci indywidualni. Specjalnie dla Państwa przeprowadzamy zabiegi odkomarzania w ogrodach, na działkach wypoczynkowych, polach namiotowych. Dużym zagrożeniem dla osób uczulonych na jad są m.in. szerszenie i osy. Zajmujemy się usuwaniem gniazd tych owadów. Jeśli dotyczy Państwa któryś z powyższych problemów zapraszamy do kontaktu, na pewno pozbędziemy się go raz na zawsze!

Więcej »

Sektor użyteczności publicznej

Miejsca użyteczności publicznej jak przychodnie, hotele, przedszkola, restauracje są miejscami, w których większą uwagę należy poświęcić dezynfekcji głównie ze względu na liczbę osób tam przebywających. Dbając o dobro tych osób należy regularnie wykonywać odkażanie, szczególnie toalet, kuchni. Dodatkowo w restauracjach oraz hotelach wykonuje się deratyzację, obowiązkowo w tych, w których obowiązuje HACCP.

Więcej »


$(".jumbotron *").html(function () { return $(this).html().replace("usuwanie24.pl", "usuwanie24.pl"); });